| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | transformoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | transformoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | transformoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | transformoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | transformoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | transformoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | transformoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | transformoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | transformoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | transformoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | transformoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | transformoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | transformoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | transformoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | transformoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | transformoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | transformoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | transformoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | transformoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | transformoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | transformoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | transformoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | transformoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | transformoinevat |