| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taikinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taikinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taikinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taikinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taikinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taikinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taikinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taikinoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taikinoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taikinoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taikinoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taikinoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taikinoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taikinoinevat | | |