| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | systemoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | systemoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | systemoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | systemoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | systemoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | systemoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | systemoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | systemoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | systemoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | systemoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | systemoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | systemoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | systemoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | systemoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | systemoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | systemoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | systemoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | systemoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | systemoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | systemoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | systemoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | systemoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | systemoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | systemoinevat | | |