| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | substituoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | substituoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | substituoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | substituoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | substituoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | substituoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | substituoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | substituoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | substituoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | substituoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | substituoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | substituoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | substituoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | substituoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | substituoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | substituoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | substituoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | substituoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | substituoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | substituoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | substituoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | substituoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | substituoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | substituoinevat |