| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | standardisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | standardisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | standardisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | standardisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | standardisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | standardisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | standardisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | standardisoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | standardisoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | standardisoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | standardisoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | standardisoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | standardisoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | standardisoinevat |