Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsisinka

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssinkilöinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssinkilöit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenssinkilöiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssinkilöimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenssinkilöitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssinkilöivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisinkilöivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssinkilöisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssinkilöiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssinkilöiköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssinkilöikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenssinkilöikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssinkilöiköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssinkilöinevät