| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | patentoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | patentoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | patentoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | patentoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | patentoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | patentoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | patentoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | patentoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | patentoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | patentoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | patentoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | patentoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | patentoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | patentoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | patentoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | patentoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | patentoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | patentoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | patentoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | patentoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | patentoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | patentoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | patentoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | patentoinevat | | |