| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | passivoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | passivoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | passivoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | passivoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | passivoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | passivoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | passivoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | passivoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | passivoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | passivoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | passivoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | passivoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | passivoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | passivoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | passivoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | passivoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | passivoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | passivoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | passivoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | passivoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | passivoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | passivoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | passivoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | passivoinevat | | |