Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Verbit
1.
2.kemia

Määritelmät

Substantiivi

  1. tehdä passiiviseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspassivoinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenspassivoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenspassivoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspassivoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenspassivoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenspassivoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipassivoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektipassivoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipassivoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipassivoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektipassivoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipassivoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspassivoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenspassivoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenspassivoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspassivoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenspassivoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenspassivoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenspassivoiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenspassivoikoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenspassivoikaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenspassivoikaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenspassivoikootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspassivoinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenspassivoinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenspassivoinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspassivoinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenspassivoinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenspassivoinevat

Luokat