| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | normalisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | normalisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | normalisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | normalisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | normalisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | normalisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | normalisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | normalisoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | normalisoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | normalisoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | normalisoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | normalisoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | normalisoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | normalisoinevat |