| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | niskuroin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | niskuroit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | niskuroi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | niskuroimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | niskuroitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | niskuroivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | niskuroivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | niskuroisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | niskuroi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | niskuroikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | niskuroikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | niskuroikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | niskuroikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | niskuroinevat | | |