| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nimiöin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | nimiöit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nimiöi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nimiöimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | nimiöitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nimiöivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nimiöivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nimiöisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | nimiöi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nimiöiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | nimiöikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | nimiöikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nimiöikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nimiöinevät | | |