Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. hakata nyrkein, antaa nyrkiniskuja; hakata kovalla esineellä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmukiloinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmukiloit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmukiloiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmukiloimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmukiloitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmukiloivat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimukiloinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimukiloit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimukiloiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimukiloimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimukiloitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimukiloivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmukiloisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmukiloisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmukiloisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmukiloisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmukiloisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmukiloisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmukiloiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmukiloikoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmukiloikaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmukiloikaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmukiloikootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmukiloinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmukiloinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmukiloinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmukiloinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmukiloinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmukiloinevat

Luokat