| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | mukiloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | mukiloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | mukiloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | mukiloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | mukiloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | mukiloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | mukiloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | mukiloisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | mukiloi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | mukiloikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | mukiloikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | mukiloikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | mukiloikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mukiloinevat | | |