| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | brittienglanti | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 3. | |||
| Monikko | omistamiset | Genetiivi | omistamisen |
| Monikon genetiivi | omistamisten | Monikon genetiivi | omistamisien |
| Partitiivi | omistamista | Monikon partitiivi | omistamisia |
| Inessiivi | omistamisessa | Monikon inessiivi | omistamisissa |
| Elatiivi | omistamisesta | Monikon elatiivi | omistamisista |
| Illatiivi | omistamiseen | Monikon illatiivi | omistamisiin |
| Adessiivi | omistamisella | Monikon adessiivi | omistamisilla |
| Ablatiivi | omistamiselta | Monikon ablatiivi | omistamisilta |
| Allatiivi | omistamiselle | Monikon allatiivi | omistamisille |
| Essiivi | omistamisena | Monikon essiivi | omistamisina |
| Translatiivi | omistamiseksi | Monikon translatiivi | omistamisiksi |
| Monikon instruktiivi | omistamisin | Abessiivi | omistamisetta |
| Monikon abessiivi | omistamisitta | Monikon akkusatiivi | omistamiset |