| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laatikoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laatikoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laatikoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laatikoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laatikoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laatikoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laatikoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laatikoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laatikoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laatikoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laatikoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laatikoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laatikoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laatikoinevat | | |