| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kultivoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kultivoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kultivoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kultivoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kultivoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kultivoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kultivoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kultivoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kultivoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kultivoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kultivoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kultivoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kultivoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kultivoinevat | | |