| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kombinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kombinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kombinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kombinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kombinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kombinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kombinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kombinoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kombinoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kombinoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kombinoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kombinoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kombinoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kombinoinevat | | |