| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kapitaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kapitaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kapitaloisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kapitaloi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kapitaloikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kapitaloikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kapitaloikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kapitaloikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kapitaloinevat | | |