| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | inhaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | inhaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | inhaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | inhaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | inhaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | inhaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | inhaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | inhaloisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | inhaloi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | inhaloikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | inhaloikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | inhaloikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | inhaloikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | inhaloinevat | | |