| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | homogenisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | homogenisoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | homogenisoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | homogenisoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | homogenisoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | homogenisoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | homogenisoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | homogenisoinevat |