| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eloksoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eloksoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eloksoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eloksoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eloksoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eloksoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eloksoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eloksoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eloksoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eloksoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | eloksoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | eloksoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eloksoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eloksoinevat | | |