Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
4.
5.

Määritelmät

Verbi

  1. arkistaa, vähätellä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensbagatellisoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektibagatellisoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensbagatellisoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensbagatellisoiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensbagatellisoikoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensbagatellisoikaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensbagatellisoikaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensbagatellisoikootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensbagatellisoinevat

Luokat