| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kelmenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kelmenevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmeni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmenivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmenisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmetköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kelmetkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmetkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmetkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmennevät | | |