| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | hohkat | Genetiivi | hohkan |
| Monikon genetiivi | hohkien | Partitiivi | hohkaa |
| Monikon partitiivi | hohkia | Inessiivi | hohkassa |
| Monikon inessiivi | hohkissa | Elatiivi | hohkasta |
| Monikon elatiivi | hohkista | Illatiivi | hohkaan |
| Monikon illatiivi | hohkiin | Adessiivi | hohkalla |
| Monikon adessiivi | hohkilla | Ablatiivi | hohkalta |
| Monikon ablatiivi | hohkilta | Allatiivi | hohkalle |
| Monikon allatiivi | hohkille | Essiivi | hohkana |
| Monikon essiivi | hohkina | Translatiivi | hohkaksi |
| Monikon translatiivi | hohkiksi | Monikon instruktiivi | hohkin |
| Abessiivi | hohkatta | Monikon abessiivi | hohkitta |
| Monikon akkusatiivi | hohkat |