| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | paahteet | Genetiivi | paahteen |
| Monikon genetiivi | paahteiden | Monikon genetiivi | paahteitten |
| Partitiivi | paahdetta | Monikon partitiivi | paahteita |
| Inessiivi | paahteessa | Monikon inessiivi | paahteissa |
| Elatiivi | paahteesta | Monikon elatiivi | paahteista |
| Illatiivi | paahteeseen | Monikon illatiivi | paahteisiin |
| Monikon illatiivi | paahteihin | Adessiivi | paahteella |
| Monikon adessiivi | paahteilla | Ablatiivi | paahteelta |
| Monikon ablatiivi | paahteilta | Allatiivi | paahteelle |
| Monikon allatiivi | paahteille | Essiivi | paahteena |
| Monikon essiivi | paahteina | Translatiivi | paahteeksi |
| Monikon translatiivi | paahteiksi | Monikon instruktiivi | paahtein |
| Abessiivi | paahteetta | Monikon abessiivi | paahteitta |
| Monikon akkusatiivi | paahteet |