| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | avarrimet | Genetiivi | avarrimen |
| Monikon genetiivi | avarrimien | Monikon genetiivi | avarrinten |
| Partitiivi | avarrinta | Monikon partitiivi | avarrimia |
| Inessiivi | avarrimessa | Monikon inessiivi | avarrimissa |
| Elatiivi | avarrimesta | Monikon elatiivi | avarrimista |
| Illatiivi | avarrimeen | Monikon illatiivi | avarrimiin |
| Adessiivi | avarrimella | Monikon adessiivi | avarrimilla |
| Ablatiivi | avarrimelta | Monikon ablatiivi | avarrimilta |
| Allatiivi | avarrimelle | Monikon allatiivi | avarrimille |
| Essiivi | avarrimena | Monikon essiivi | avarrimina |
| Translatiivi | avarrimeksi | Monikon translatiivi | avarrimiksi |
| Monikon instruktiivi | avarrimin | Abessiivi | avarrimetta |
| Monikon abessiivi | avarrimitta | Monikon akkusatiivi | avarrimet |