| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kaltaat | Genetiivi | kaltaan |
| Monikon genetiivi | kaltaiden | Monikon genetiivi | kaltaitten |
| Partitiivi | kallasta | Monikon partitiivi | kaltaita |
| Inessiivi | kaltaassa | Monikon inessiivi | kaltaissa |
| Elatiivi | kaltaasta | Monikon elatiivi | kaltaista |
| Illatiivi | kaltaaseen | Monikon illatiivi | kaltaisiin |
| Adessiivi | kaltaalla | Monikon adessiivi | kaltailla |
| Ablatiivi | kaltaalta | Monikon ablatiivi | kaltailta |
| Allatiivi | kaltaalle | Monikon allatiivi | kaltaille |
| Essiivi | kaltaana | Monikon essiivi | kaltaina |
| Translatiivi | kaltaaksi | Monikon translatiivi | kaltaiksi |
| Monikon instruktiivi | kaltain | Abessiivi | kaltaatta |
| Monikon abessiivi | kaltaitta | Monikon akkusatiivi | kaltaat |