| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | väkkärät | Genetiivi | väkkärän |
| Monikon genetiivi | väkkäröiden | Monikon genetiivi | väkkäröitten |
| Partitiivi | väkkärää | Monikon partitiivi | väkkäröitä |
| Inessiivi | väkkärässä | Monikon inessiivi | väkkäröissä |
| Elatiivi | väkkärästä | Monikon elatiivi | väkkäröistä |
| Illatiivi | väkkärään | Monikon illatiivi | väkkäröihin |
| Adessiivi | väkkärällä | Monikon adessiivi | väkkäröillä |
| Ablatiivi | väkkärältä | Monikon ablatiivi | väkkäröiltä |
| Allatiivi | väkkärälle | Monikon allatiivi | väkkäröille |
| Essiivi | väkkäränä | Monikon essiivi | väkkäröinä |
| Translatiivi | väkkäräksi | Monikon translatiivi | väkkäröiksi |
| Monikon instruktiivi | väkkäröin | Abessiivi | väkkärättä |
| Monikon abessiivi | väkkäröittä | Monikon akkusatiivi | väkkärät |