| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| 3. | puhekieli | ||
| Monikko | häiskät | Genetiivi | häiskän |
| Monikon genetiivi | häiskien | Partitiivi | häiskää |
| Monikon partitiivi | häiskiä | Inessiivi | häiskässä |
| Monikon inessiivi | häiskissä | Elatiivi | häiskästä |
| Monikon elatiivi | häiskistä | Illatiivi | häiskään |
| Monikon illatiivi | häiskiin | Adessiivi | häiskällä |
| Monikon adessiivi | häiskillä | Ablatiivi | häiskältä |
| Monikon ablatiivi | häiskiltä | Allatiivi | häiskälle |
| Monikon allatiivi | häiskille | Essiivi | häiskänä |
| Monikon essiivi | häiskinä | Translatiivi | häiskäksi |
| Monikon translatiivi | häiskiksi | Monikon instruktiivi | häiskin |
| Abessiivi | häiskättä | Monikon abessiivi | häiskittä |
| Monikon akkusatiivi | häiskät |