| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauon | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lauot |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laukoo | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauomme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lauotte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laukovat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laukoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laukoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laukoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laukoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laukoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laukoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laukoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laukoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lauo | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laukokoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laukokaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laukokaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laukokoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laukonen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laukonet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laukonee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laukonemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laukonette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laukonevat | | |