| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaavaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kaavaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaavaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaavaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kaavaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaavaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaavasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaavaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kaavaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaavatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kaavatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kaavatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaavatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaavannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kaavannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaavannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaavannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kaavannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaavannevat | | |