| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ehdyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ehdyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ehtyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ehdymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ehdytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ehtyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ehdyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ehdyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ehtyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ehdyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ehdyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ehtyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ehtyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ehdy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ehtyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ehtykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ehtykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ehtykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ehtynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ehtynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ehtynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ehtynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ehtynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ehtynevät | | |