| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | outokummut | Genetiivi | outokummun |
| Monikon genetiivi | outokumpujen | Partitiivi | outokumpua |
| Monikon partitiivi | outokumpuja | Inessiivi | outokummussa |
| Monikon inessiivi | outokummuissa | Elatiivi | outokummusta |
| Monikon elatiivi | outokummuista | Illatiivi | outokumpuun |
| Monikon illatiivi | outokumpuihin | Adessiivi | outokummulla |
| Monikon adessiivi | outokummuilla | Ablatiivi | outokummulta |
| Monikon ablatiivi | outokummuilta | Allatiivi | outokummulle |
| Monikon allatiivi | outokummuille | Essiivi | outokumpuna |
| Monikon essiivi | outokumpuina | Translatiivi | outokummuksi |
| Monikon translatiivi | outokummuiksi | Monikon instruktiivi | outokummuin |
| Abessiivi | outokummutta | Monikon abessiivi | outokummuitta |
| Monikon akkusatiivi | outokummut |