| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | све́тъл |
| englanti | bright, light, sanguine, hopeful, optimistic, optimistical, full of light, clear |
| espanja | luminoso, claro |
| esperanto | luma, hela |
| hollanti | licht, helder, lichtend, lichtgevend |
| italia | luminoso, chiaro |
| japani | 明るい (akarui) |
| kreikka | φωτεινός (foteinós / fotinós) |
| latina | clarus |
| latvia | gaišs |
| liettua | šviesus |
| norja | lys, opplyst, belyst, lyst |
| portugali | luminoso, iluminado |
| puola | jasny, widny, świetlny, świetlisty |
| ranska | illuminé, à giorno, optimiste, lumineux, lumineuse, éclairé, clair, ensoleillé |
| ruotsi | ljus, belyst, munter |
| saksa | hell, lichtvoll, lichtreich, optimistisch, zukunftsfreudig, zukunftsfroh, erleuchtet, licht |
| tanska | lys, belyst, oplyst |
| tšekki | světlý |
| venäjä | яркий (jarki), освещённый (osveštšonnyi), светящийся (svetjaštšijsja), светлый (svetlyi), оптимистичный (optimistitšnyi), радостный (radostnyi), оптимистический (optimistitšeski), я́ркий (járki), све́тлый (svétlyi), белый (belyi) |
| viro | valge |
| Monikko | valoisat | Monikko | valoisani |
| Monikko | valoisasi | Monikko | valoisamme |
| Monikko | valoisanne | Monikko | valoisansa |
| Genetiivi | valoisan | Genetiivi | valoisani |
| Genetiivi | valoisasi | Genetiivi | valoisamme |
| Genetiivi | valoisanne | Genetiivi | valoisansa |
| Monikon genetiivi | valoisien | Monikon genetiivi | valoisieni |
| Monikon genetiivi | valoisiesi | Monikon genetiivi | valoisiemme |
| Monikon genetiivi | valoisienne | Monikon genetiivi | valoisiensa |
| Partitiivi | valoisaa | Partitiivi | valoisaani |
| Partitiivi | valoisaasi | Partitiivi | valoisaamme |
| Partitiivi | valoisaanne | Partitiivi | valoisaansa |
| Monikon partitiivi | valoisia | Monikon partitiivi | valoisiani |
| Monikon partitiivi | valoisiasi | Monikon partitiivi | valoisiamme |
| Monikon partitiivi | valoisianne | Monikon partitiivi | valoisiaan |
| Monikon partitiivi | valoisiansa | Inessiivi | valoisassa |
| Inessiivi | valoisassani | Inessiivi | valoisassasi |
| Inessiivi | valoisassamme | Inessiivi | valoisassanne |
| Inessiivi | valoisassaan | Inessiivi | valoisassansa |
| Monikon inessiivi | valoisissa | Monikon inessiivi | valoisissani |
| Monikon inessiivi | valoisissasi | Monikon inessiivi | valoisissamme |
| Monikon inessiivi | valoisissanne | Monikon inessiivi | valoisissaan |
| Monikon inessiivi | valoisissansa | Elatiivi | valoisasta |
| Elatiivi | valoisastani | Elatiivi | valoisastasi |
| Elatiivi | valoisastamme | Elatiivi | valoisastanne |
| Elatiivi | valoisastaan | Elatiivi | valoisastansa |
| Monikon elatiivi | valoisista | Monikon elatiivi | valoisistani |
| Monikon elatiivi | valoisistasi | Monikon elatiivi | valoisistamme |
| Monikon elatiivi | valoisistanne | Monikon elatiivi | valoisistaan |
| Monikon elatiivi | valoisistansa | Illatiivi | valoisaan |
| Illatiivi | valoisaani | Illatiivi | valoisaasi |
| Illatiivi | valoisaamme | Illatiivi | valoisaanne |
| Illatiivi | valoisaansa | Monikon illatiivi | valoisiin |
| Monikon illatiivi | valoisiini | Monikon illatiivi | valoisiisi |
| Monikon illatiivi | valoisiimme | Monikon illatiivi | valoisiinne |
| Monikon illatiivi | valoisiinsa | Adessiivi | valoisalla |
| Adessiivi | valoisallani | Adessiivi | valoisallasi |
| Adessiivi | valoisallamme | Adessiivi | valoisallanne |
| Adessiivi | valoisallaan | Adessiivi | valoisallansa |
| Monikon adessiivi | valoisilla | Monikon adessiivi | valoisillani |
| Monikon adessiivi | valoisillasi | Monikon adessiivi | valoisillamme |
| Monikon adessiivi | valoisillanne | Monikon adessiivi | valoisillaan |
| Monikon adessiivi | valoisillansa | Ablatiivi | valoisalta |
| Ablatiivi | valoisaltani | Ablatiivi | valoisaltasi |
| Ablatiivi | valoisaltamme | Ablatiivi | valoisaltanne |
| Ablatiivi | valoisaltaan | Ablatiivi | valoisaltansa |
| Monikon ablatiivi | valoisilta | Monikon ablatiivi | valoisiltani |
| Monikon ablatiivi | valoisiltasi | Monikon ablatiivi | valoisiltamme |
| Monikon ablatiivi | valoisiltanne | Monikon ablatiivi | valoisiltaan |
| Monikon ablatiivi | valoisiltansa | Allatiivi | valoisalle |
| Allatiivi | valoisalleni | Allatiivi | valoisallesi |
| Allatiivi | valoisallemme | Allatiivi | valoisallenne |
| Allatiivi | valoisalleen | Allatiivi | valoisallensa |
| Monikon allatiivi | valoisille | Monikon allatiivi | valoisilleni |
| Monikon allatiivi | valoisillesi | Monikon allatiivi | valoisillemme |
| Monikon allatiivi | valoisillenne | Monikon allatiivi | valoisilleen |
| Monikon allatiivi | valoisillensa | Essiivi | valoisana |
| Essiivi | valoisanani | Essiivi | valoisanasi |
| Essiivi | valoisanamme | Essiivi | valoisananne |
| Essiivi | valoisanaan | Essiivi | valoisanansa |
| Monikon essiivi | valoisina | Monikon essiivi | valoisinani |
| Monikon essiivi | valoisinasi | Monikon essiivi | valoisinamme |
| Monikon essiivi | valoisinanne | Monikon essiivi | valoisinaan |
| Monikon essiivi | valoisinansa | Translatiivi | valoisaksi |
| Translatiivi | valoisakseni | Translatiivi | valoisaksesi |
| Translatiivi | valoisaksemme | Translatiivi | valoisaksenne |
| Translatiivi | valoisakseen | Translatiivi | valoisaksensa |
| Monikon translatiivi | valoisiksi | Monikon translatiivi | valoisikseni |
| Monikon translatiivi | valoisiksesi | Monikon translatiivi | valoisiksemme |
| Monikon translatiivi | valoisiksenne | Monikon translatiivi | valoisikseen |
| Monikon translatiivi | valoisiksensa | Monikon instruktiivi | valoisin |
| Abessiivi | valoisatta | Abessiivi | valoisattani |
| Abessiivi | valoisattasi | Abessiivi | valoisattamme |
| Abessiivi | valoisattanne | Abessiivi | valoisattaan |
| Abessiivi | valoisattansa | Monikon abessiivi | valoisitta |
| Monikon abessiivi | valoisittani | Monikon abessiivi | valoisittasi |
| Monikon abessiivi | valoisittamme | Monikon abessiivi | valoisittanne |
| Monikon abessiivi | valoisittaan | Monikon abessiivi | valoisittansa |
| Monikon komitatiivi | valoisine | Monikon komitatiivi | valoisineni |
| Monikon komitatiivi | valoisinesi | Monikon komitatiivi | valoisinemme |
| Monikon komitatiivi | valoisinenne | Monikon komitatiivi | valoisineen |
| Monikon komitatiivi | valoisinensa | Komparatiivi | valoisampi |
| Superlatiivi | valoisin | Monikon akkusatiivi | valoisat |
| Monikon akkusatiivi | valoisani | Monikon akkusatiivi | valoisasi |
| Monikon akkusatiivi | valoisamme | Monikon akkusatiivi | valoisanne |
| Monikon akkusatiivi | valoisansa | Akkusatiivi | valoisani |
| Akkusatiivi | valoisasi | Akkusatiivi | valoisamme |
| Akkusatiivi | valoisanne | Akkusatiivi | valoisansa |