| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | alatyyli | |
| Monikko | viikset | Genetiivi | viiksen |
| Monikon genetiivi | viiksien | Partitiivi | viikseä |
| Monikon partitiivi | viiksiä | Inessiivi | viiksessä |
| Monikon inessiivi | viiksissä | Elatiivi | viiksestä |
| Monikon elatiivi | viiksistä | Illatiivi | viikseen |
| Monikon illatiivi | viiksiin | Adessiivi | viiksellä |
| Monikon adessiivi | viiksillä | Ablatiivi | viikseltä |
| Monikon ablatiivi | viiksiltä | Allatiivi | viikselle |
| Monikon allatiivi | viiksille | Essiivi | viiksenä |
| Monikon essiivi | viiksinä | Translatiivi | viikseksi |
| Monikon translatiivi | viiksiksi | Monikon instruktiivi | viiksin |
| Abessiivi | viiksettä | Monikon abessiivi | viiksittä |
| Monikon akkusatiivi | viikset |