| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | pälvet | Genetiivi | pälven |
| Monikon genetiivi | pälvien | Partitiivi | pälveä |
| Monikon partitiivi | pälviä | Inessiivi | pälvessä |
| Monikon inessiivi | pälvissä | Elatiivi | pälvestä |
| Monikon elatiivi | pälvistä | Illatiivi | pälveen |
| Monikon illatiivi | pälviin | Adessiivi | pälvellä |
| Monikon adessiivi | pälvillä | Ablatiivi | pälveltä |
| Monikon ablatiivi | pälviltä | Allatiivi | pälvelle |
| Monikon allatiivi | pälville | Essiivi | pälvenä |
| Monikon essiivi | pälvinä | Translatiivi | pälveksi |
| Monikon translatiivi | pälviksi | Monikon instruktiivi | pälvin |
| Abessiivi | pälvettä | Monikon abessiivi | pälvittä |
| Monikon akkusatiivi | pälvet |