| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | genetiikka | |
| Monikko | haploryhmät | Genetiivi | haploryhmän |
| Monikon genetiivi | haploryhmien | Partitiivi | haploryhmää |
| Monikon partitiivi | haploryhmiä | Inessiivi | haploryhmässä |
| Monikon inessiivi | haploryhmissä | Elatiivi | haploryhmästä |
| Monikon elatiivi | haploryhmistä | Illatiivi | haploryhmään |
| Monikon illatiivi | haploryhmiin | Adessiivi | haploryhmällä |
| Monikon adessiivi | haploryhmillä | Ablatiivi | haploryhmältä |
| Monikon ablatiivi | haploryhmiltä | Allatiivi | haploryhmälle |
| Monikon allatiivi | haploryhmille | Essiivi | haploryhmänä |
| Monikon essiivi | haploryhminä | Translatiivi | haploryhmäksi |
| Monikon translatiivi | haploryhmiksi | Monikon instruktiivi | haploryhmin |
| Abessiivi | haploryhmättä | Monikon abessiivi | haploryhmittä |
| Monikon akkusatiivi | haploryhmät |