| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | kahluut | Genetiivi | kahluun |
| Monikon genetiivi | kahluiden | Monikon genetiivi | kahluitten |
| Partitiivi | kahluuta | Monikon partitiivi | kahluita |
| Inessiivi | kahluussa | Monikon inessiivi | kahluissa |
| Elatiivi | kahluusta | Monikon elatiivi | kahluista |
| Illatiivi | kahluuseen | Monikon illatiivi | kahluisiin |
| Adessiivi | kahluulla | Monikon adessiivi | kahluilla |
| Ablatiivi | kahluulta | Monikon ablatiivi | kahluilta |
| Allatiivi | kahluulle | Monikon allatiivi | kahluille |
| Essiivi | kahluuna | Monikon essiivi | kahluina |
| Translatiivi | kahluuksi | Monikon translatiivi | kahluiksi |
| Monikon instruktiivi | kahluin | Abessiivi | kahluutta |
| Monikon abessiivi | kahluitta | Monikon akkusatiivi | kahluut |