| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kointähdet | Genetiivi | kointähden |
| Monikon genetiivi | kointähtien | Partitiivi | kointähteä |
| Monikon partitiivi | kointähtiä | Inessiivi | kointähdessä |
| Monikon inessiivi | kointähdissä | Elatiivi | kointähdestä |
| Monikon elatiivi | kointähdistä | Illatiivi | kointähteen |
| Monikon illatiivi | kointähtiin | Adessiivi | kointähdellä |
| Monikon adessiivi | kointähdillä | Ablatiivi | kointähdeltä |
| Monikon ablatiivi | kointähdiltä | Allatiivi | kointähdelle |
| Monikon allatiivi | kointähdille | Essiivi | kointähtenä |
| Monikon essiivi | kointähtinä | Translatiivi | kointähdeksi |
| Monikon translatiivi | kointähdiksi | Monikon instruktiivi | kointähdin |
| Abessiivi | kointähdettä | Monikon abessiivi | kointähdittä |
| Monikon akkusatiivi | kointähdet |