| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tavaamiset | Genetiivi | tavaamisen |
| Monikon genetiivi | tavaamisten | Monikon genetiivi | tavaamisien |
| Partitiivi | tavaamista | Monikon partitiivi | tavaamisia |
| Inessiivi | tavaamisessa | Monikon inessiivi | tavaamisissa |
| Elatiivi | tavaamisesta | Monikon elatiivi | tavaamisista |
| Illatiivi | tavaamiseen | Monikon illatiivi | tavaamisiin |
| Adessiivi | tavaamisella | Monikon adessiivi | tavaamisilla |
| Ablatiivi | tavaamiselta | Monikon ablatiivi | tavaamisilta |
| Allatiivi | tavaamiselle | Monikon allatiivi | tavaamisille |
| Essiivi | tavaamisena | Monikon essiivi | tavaamisina |
| Translatiivi | tavaamiseksi | Monikon translatiivi | tavaamisiksi |
| Monikon instruktiivi | tavaamisin | Abessiivi | tavaamisetta |
| Monikon abessiivi | tavaamisitta | Monikon akkusatiivi | tavaamiset |