| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kulttuurivaihdot | Genetiivi | kulttuurivaihdon |
| Monikon genetiivi | kulttuurivaihtojen | Partitiivi | kulttuurivaihtoa |
| Monikon partitiivi | kulttuurivaihtoja | Inessiivi | kulttuurivaihdossa |
| Monikon inessiivi | kulttuurivaihdoissa | Elatiivi | kulttuurivaihdosta |
| Monikon elatiivi | kulttuurivaihdoista | Illatiivi | kulttuurivaihtoon |
| Monikon illatiivi | kulttuurivaihtoihin | Adessiivi | kulttuurivaihdolla |
| Monikon adessiivi | kulttuurivaihdoilla | Ablatiivi | kulttuurivaihdolta |
| Monikon ablatiivi | kulttuurivaihdoilta | Allatiivi | kulttuurivaihdolle |
| Monikon allatiivi | kulttuurivaihdoille | Essiivi | kulttuurivaihtona |
| Monikon essiivi | kulttuurivaihtoina | Translatiivi | kulttuurivaihdoksi |
| Monikon translatiivi | kulttuurivaihdoiksi | Monikon instruktiivi | kulttuurivaihdoin |
| Abessiivi | kulttuurivaihdotta | Monikon abessiivi | kulttuurivaihdoitta |
| Monikon akkusatiivi | kulttuurivaihdot |