| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kulinarismit | Genetiivi | kulinarismin |
| Monikon genetiivi | kulinarismien | Partitiivi | kulinarismia |
| Monikon partitiivi | kulinarismeja | Inessiivi | kulinarismissa |
| Monikon inessiivi | kulinarismeissa | Elatiivi | kulinarismista |
| Monikon elatiivi | kulinarismeista | Illatiivi | kulinarismiin |
| Monikon illatiivi | kulinarismeihin | Adessiivi | kulinarismilla |
| Monikon adessiivi | kulinarismeilla | Ablatiivi | kulinarismilta |
| Monikon ablatiivi | kulinarismeilta | Allatiivi | kulinarismille |
| Monikon allatiivi | kulinarismeille | Essiivi | kulinarismina |
| Monikon essiivi | kulinarismeina | Translatiivi | kulinarismiksi |
| Monikon translatiivi | kulinarismeiksi | Monikon instruktiivi | kulinarismein |
| Abessiivi | kulinarismitta | Monikon abessiivi | kulinarismeitta |
| Monikon akkusatiivi | kulinarismit |