Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.vanhahtava
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokretliinitMonikkokretliinini
MonikkokretliinisiMonikkokretliinimme
MonikkokretliininneMonikkokretliininsa
GenetiivikretliininGenetiivikretliinini
GenetiivikretliinisiGenetiivikretliinimme
GenetiivikretliininneGenetiivikretliininsa
Monikon genetiivikretliinienMonikon genetiivikretliinieni
Monikon genetiivikretliiniesiMonikon genetiivikretliiniemme
Monikon genetiivikretliinienneMonikon genetiivikretliiniensa
PartitiivikretliiniaPartitiivikretliiniani
PartitiivikretliiniasiPartitiivikretliiniamme
PartitiivikretliiniannePartitiivikretliiniaan
PartitiivikretliiniansaMonikon partitiivikretliineja
Monikon partitiivikretliinejaniMonikon partitiivikretliinejasi
Monikon partitiivikretliinejammeMonikon partitiivikretliinejanne
Monikon partitiivikretliinejaanMonikon partitiivikretliinejansa
InessiivikretliinissaInessiivikretliinissani
InessiivikretliinissasiInessiivikretliinissamme
InessiivikretliinissanneInessiivikretliinissaan
InessiivikretliinissansaMonikon inessiivikretliineissa
Monikon inessiivikretliineissaniMonikon inessiivikretliineissasi
Monikon inessiivikretliineissammeMonikon inessiivikretliineissanne
Monikon inessiivikretliineissaanMonikon inessiivikretliineissansa
ElatiivikretliinistaElatiivikretliinistani
ElatiivikretliinistasiElatiivikretliinistamme
ElatiivikretliinistanneElatiivikretliinistaan
ElatiivikretliinistansaMonikon elatiivikretliineista
Monikon elatiivikretliineistaniMonikon elatiivikretliineistasi
Monikon elatiivikretliineistammeMonikon elatiivikretliineistanne
Monikon elatiivikretliineistaanMonikon elatiivikretliineistansa
IllatiivikretliiniinIllatiivikretliiniini
IllatiivikretliiniisiIllatiivikretliiniimme
IllatiivikretliiniinneIllatiivikretliiniinsa
Monikon illatiivikretliineihinMonikon illatiivikretliineihini
Monikon illatiivikretliineihisiMonikon illatiivikretliineihimme
Monikon illatiivikretliineihinneMonikon illatiivikretliineihinsa
AdessiivikretliinillaAdessiivikretliinillani
AdessiivikretliinillasiAdessiivikretliinillamme
AdessiivikretliinillanneAdessiivikretliinillaan
AdessiivikretliinillansaMonikon adessiivikretliineilla
Monikon adessiivikretliineillaniMonikon adessiivikretliineillasi
Monikon adessiivikretliineillammeMonikon adessiivikretliineillanne
Monikon adessiivikretliineillaanMonikon adessiivikretliineillansa
AblatiivikretliiniltaAblatiivikretliiniltani
AblatiivikretliiniltasiAblatiivikretliiniltamme
AblatiivikretliiniltanneAblatiivikretliiniltaan
AblatiivikretliiniltansaMonikon ablatiivikretliineilta
Monikon ablatiivikretliineiltaniMonikon ablatiivikretliineiltasi
Monikon ablatiivikretliineiltammeMonikon ablatiivikretliineiltanne
Monikon ablatiivikretliineiltaanMonikon ablatiivikretliineiltansa
AllatiivikretliinilleAllatiivikretliinilleni
AllatiivikretliinillesiAllatiivikretliinillemme
AllatiivikretliinillenneAllatiivikretliinilleen
AllatiivikretliinillensaMonikon allatiivikretliineille
Monikon allatiivikretliineilleniMonikon allatiivikretliineillesi
Monikon allatiivikretliineillemmeMonikon allatiivikretliineillenne
Monikon allatiivikretliineilleenMonikon allatiivikretliineillensa
EssiivikretliininaEssiivikretliininani
EssiivikretliininasiEssiivikretliininamme
EssiivikretliininanneEssiivikretliininaan
EssiivikretliininansaMonikon essiivikretliineina
Monikon essiivikretliineinaniMonikon essiivikretliineinasi
Monikon essiivikretliineinammeMonikon essiivikretliineinanne
Monikon essiivikretliineinaanMonikon essiivikretliineinansa
TranslatiivikretliiniksiTranslatiivikretliinikseni
TranslatiivikretliiniksesiTranslatiivikretliiniksemme
TranslatiivikretliiniksenneTranslatiivikretliinikseen
TranslatiivikretliiniksensaMonikon translatiivikretliineiksi
Monikon translatiivikretliineikseniMonikon translatiivikretliineiksesi
Monikon translatiivikretliineiksemmeMonikon translatiivikretliineiksenne
Monikon translatiivikretliineikseenMonikon translatiivikretliineiksensa
Monikon instruktiivikretliineinAbessiivikretliinitta
AbessiivikretliinittaniAbessiivikretliinittasi
AbessiivikretliinittammeAbessiivikretliinittanne
AbessiivikretliinittaanAbessiivikretliinittansa
Monikon abessiivikretliineittaMonikon abessiivikretliineittani
Monikon abessiivikretliineittasiMonikon abessiivikretliineittamme
Monikon abessiivikretliineittanneMonikon abessiivikretliineittaan
Monikon abessiivikretliineittansaMonikon komitatiivikretliineine
Monikon komitatiivikretliineineniMonikon komitatiivikretliineinesi
Monikon komitatiivikretliineinemmeMonikon komitatiivikretliineinenne
Monikon komitatiivikretliineineenMonikon komitatiivikretliineinensa
Monikon akkusatiivikretliinitMonikon akkusatiivikretliinini
Monikon akkusatiivikretliinisiMonikon akkusatiivikretliinimme
Monikon akkusatiivikretliininneMonikon akkusatiivikretliininsa
AkkusatiivikretliininiAkkusatiivikretliinisi
AkkusatiivikretliinimmeAkkusatiivikretliininne
Akkusatiivikretliininsa