Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.slangi
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (puhekieltä) hassu, hullu

Esimerkit

  • Se elokuva oli ihan kreisi!

Taivutusmuodot

MonikkokreisitMonikkokreisini
MonikkokreisisiMonikkokreisimme
MonikkokreisinneMonikkokreisinsä
GenetiivikreisinGenetiivikreisini
GenetiivikreisisiGenetiivikreisimme
GenetiivikreisinneGenetiivikreisinsä
Monikon genetiivikreisienMonikon genetiivikreisieni
Monikon genetiivikreisiesiMonikon genetiivikreisiemme
Monikon genetiivikreisienneMonikon genetiivikreisiensä
PartitiivikreisiäPartitiivikreisiäni
PartitiivikreisiäsiPartitiivikreisiämme
PartitiivikreisiännePartitiivikreisiään
PartitiivikreisiänsäMonikon partitiivikreisejä
Monikon partitiivikreisejäniMonikon partitiivikreisejäsi
Monikon partitiivikreisejämmeMonikon partitiivikreisejänne
Monikon partitiivikreisejäänMonikon partitiivikreisejänsä
InessiivikreisissäInessiivikreisissäni
InessiivikreisissäsiInessiivikreisissämme
InessiivikreisissänneInessiivikreisissään
InessiivikreisissänsäMonikon inessiivikreiseissä
Monikon inessiivikreiseissäniMonikon inessiivikreiseissäsi
Monikon inessiivikreiseissämmeMonikon inessiivikreiseissänne
Monikon inessiivikreiseissäänMonikon inessiivikreiseissänsä
ElatiivikreisistäElatiivikreisistäni
ElatiivikreisistäsiElatiivikreisistämme
ElatiivikreisistänneElatiivikreisistään
ElatiivikreisistänsäMonikon elatiivikreiseistä
Monikon elatiivikreiseistäniMonikon elatiivikreiseistäsi
Monikon elatiivikreiseistämmeMonikon elatiivikreiseistänne
Monikon elatiivikreiseistäänMonikon elatiivikreiseistänsä
IllatiivikreisiinIllatiivikreisiini
IllatiivikreisiisiIllatiivikreisiimme
IllatiivikreisiinneIllatiivikreisiinsä
Monikon illatiivikreiseihinMonikon illatiivikreiseihini
Monikon illatiivikreiseihisiMonikon illatiivikreiseihimme
Monikon illatiivikreiseihinneMonikon illatiivikreiseihinsä
AdessiivikreisilläAdessiivikreisilläni
AdessiivikreisilläsiAdessiivikreisillämme
AdessiivikreisillänneAdessiivikreisillään
AdessiivikreisillänsäMonikon adessiivikreiseillä
Monikon adessiivikreiseilläniMonikon adessiivikreiseilläsi
Monikon adessiivikreiseillämmeMonikon adessiivikreiseillänne
Monikon adessiivikreiseilläänMonikon adessiivikreiseillänsä
AblatiivikreisiltäAblatiivikreisiltäni
AblatiivikreisiltäsiAblatiivikreisiltämme
AblatiivikreisiltänneAblatiivikreisiltään
AblatiivikreisiltänsäMonikon ablatiivikreiseiltä
Monikon ablatiivikreiseiltäniMonikon ablatiivikreiseiltäsi
Monikon ablatiivikreiseiltämmeMonikon ablatiivikreiseiltänne
Monikon ablatiivikreiseiltäänMonikon ablatiivikreiseiltänsä
AllatiivikreisilleAllatiivikreisilleni
AllatiivikreisillesiAllatiivikreisillemme
AllatiivikreisillenneAllatiivikreisilleen
AllatiivikreisillensäMonikon allatiivikreiseille
Monikon allatiivikreiseilleniMonikon allatiivikreiseillesi
Monikon allatiivikreiseillemmeMonikon allatiivikreiseillenne
Monikon allatiivikreiseilleenMonikon allatiivikreiseillensä
EssiivikreisinäEssiivikreisinäni
EssiivikreisinäsiEssiivikreisinämme
EssiivikreisinänneEssiivikreisinään
EssiivikreisinänsäMonikon essiivikreiseinä
Monikon essiivikreiseinäniMonikon essiivikreiseinäsi
Monikon essiivikreiseinämmeMonikon essiivikreiseinänne
Monikon essiivikreiseinäänMonikon essiivikreiseinänsä
TranslatiivikreisiksiTranslatiivikreisikseni
TranslatiivikreisiksesiTranslatiivikreisiksemme
TranslatiivikreisiksenneTranslatiivikreisikseen
TranslatiivikreisiksensäMonikon translatiivikreiseiksi
Monikon translatiivikreiseikseniMonikon translatiivikreiseiksesi
Monikon translatiivikreiseiksemmeMonikon translatiivikreiseiksenne
Monikon translatiivikreiseikseenMonikon translatiivikreiseiksensä
Monikon instruktiivikreiseinAbessiivikreisittä
AbessiivikreisittäniAbessiivikreisittäsi
AbessiivikreisittämmeAbessiivikreisittänne
AbessiivikreisittäänAbessiivikreisittänsä
Monikon abessiivikreiseittäMonikon abessiivikreiseittäni
Monikon abessiivikreiseittäsiMonikon abessiivikreiseittämme
Monikon abessiivikreiseittänneMonikon abessiivikreiseittään
Monikon abessiivikreiseittänsäMonikon komitatiivikreiseine
Monikon komitatiivikreiseineniMonikon komitatiivikreiseinesi
Monikon komitatiivikreiseinemmeMonikon komitatiivikreiseinenne
Monikon komitatiivikreiseineenMonikon komitatiivikreiseinensä
KomparatiivikreisimpiSuperlatiivikreisein
Monikon akkusatiivikreisitMonikon akkusatiivikreisini
Monikon akkusatiivikreisisiMonikon akkusatiivikreisimme
Monikon akkusatiivikreisinneMonikon akkusatiivikreisinsä
AkkusatiivikreisiniAkkusatiivikreisisi
AkkusatiivikreisimmeAkkusatiivikreisinne
Akkusatiivikreisinsä