| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | slangi | ||
| Monikko | kreisit | Monikko | kreisini |
| Monikko | kreisisi | Monikko | kreisimme |
| Monikko | kreisinne | Monikko | kreisinsä |
| Genetiivi | kreisin | Genetiivi | kreisini |
| Genetiivi | kreisisi | Genetiivi | kreisimme |
| Genetiivi | kreisinne | Genetiivi | kreisinsä |
| Monikon genetiivi | kreisien | Monikon genetiivi | kreisieni |
| Monikon genetiivi | kreisiesi | Monikon genetiivi | kreisiemme |
| Monikon genetiivi | kreisienne | Monikon genetiivi | kreisiensä |
| Partitiivi | kreisiä | Partitiivi | kreisiäni |
| Partitiivi | kreisiäsi | Partitiivi | kreisiämme |
| Partitiivi | kreisiänne | Partitiivi | kreisiään |
| Partitiivi | kreisiänsä | Monikon partitiivi | kreisejä |
| Monikon partitiivi | kreisejäni | Monikon partitiivi | kreisejäsi |
| Monikon partitiivi | kreisejämme | Monikon partitiivi | kreisejänne |
| Monikon partitiivi | kreisejään | Monikon partitiivi | kreisejänsä |
| Inessiivi | kreisissä | Inessiivi | kreisissäni |
| Inessiivi | kreisissäsi | Inessiivi | kreisissämme |
| Inessiivi | kreisissänne | Inessiivi | kreisissään |
| Inessiivi | kreisissänsä | Monikon inessiivi | kreiseissä |
| Monikon inessiivi | kreiseissäni | Monikon inessiivi | kreiseissäsi |
| Monikon inessiivi | kreiseissämme | Monikon inessiivi | kreiseissänne |
| Monikon inessiivi | kreiseissään | Monikon inessiivi | kreiseissänsä |
| Elatiivi | kreisistä | Elatiivi | kreisistäni |
| Elatiivi | kreisistäsi | Elatiivi | kreisistämme |
| Elatiivi | kreisistänne | Elatiivi | kreisistään |
| Elatiivi | kreisistänsä | Monikon elatiivi | kreiseistä |
| Monikon elatiivi | kreiseistäni | Monikon elatiivi | kreiseistäsi |
| Monikon elatiivi | kreiseistämme | Monikon elatiivi | kreiseistänne |
| Monikon elatiivi | kreiseistään | Monikon elatiivi | kreiseistänsä |
| Illatiivi | kreisiin | Illatiivi | kreisiini |
| Illatiivi | kreisiisi | Illatiivi | kreisiimme |
| Illatiivi | kreisiinne | Illatiivi | kreisiinsä |
| Monikon illatiivi | kreiseihin | Monikon illatiivi | kreiseihini |
| Monikon illatiivi | kreiseihisi | Monikon illatiivi | kreiseihimme |
| Monikon illatiivi | kreiseihinne | Monikon illatiivi | kreiseihinsä |
| Adessiivi | kreisillä | Adessiivi | kreisilläni |
| Adessiivi | kreisilläsi | Adessiivi | kreisillämme |
| Adessiivi | kreisillänne | Adessiivi | kreisillään |
| Adessiivi | kreisillänsä | Monikon adessiivi | kreiseillä |
| Monikon adessiivi | kreiseilläni | Monikon adessiivi | kreiseilläsi |
| Monikon adessiivi | kreiseillämme | Monikon adessiivi | kreiseillänne |
| Monikon adessiivi | kreiseillään | Monikon adessiivi | kreiseillänsä |
| Ablatiivi | kreisiltä | Ablatiivi | kreisiltäni |
| Ablatiivi | kreisiltäsi | Ablatiivi | kreisiltämme |
| Ablatiivi | kreisiltänne | Ablatiivi | kreisiltään |
| Ablatiivi | kreisiltänsä | Monikon ablatiivi | kreiseiltä |
| Monikon ablatiivi | kreiseiltäni | Monikon ablatiivi | kreiseiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kreiseiltämme | Monikon ablatiivi | kreiseiltänne |
| Monikon ablatiivi | kreiseiltään | Monikon ablatiivi | kreiseiltänsä |
| Allatiivi | kreisille | Allatiivi | kreisilleni |
| Allatiivi | kreisillesi | Allatiivi | kreisillemme |
| Allatiivi | kreisillenne | Allatiivi | kreisilleen |
| Allatiivi | kreisillensä | Monikon allatiivi | kreiseille |
| Monikon allatiivi | kreiseilleni | Monikon allatiivi | kreiseillesi |
| Monikon allatiivi | kreiseillemme | Monikon allatiivi | kreiseillenne |
| Monikon allatiivi | kreiseilleen | Monikon allatiivi | kreiseillensä |
| Essiivi | kreisinä | Essiivi | kreisinäni |
| Essiivi | kreisinäsi | Essiivi | kreisinämme |
| Essiivi | kreisinänne | Essiivi | kreisinään |
| Essiivi | kreisinänsä | Monikon essiivi | kreiseinä |
| Monikon essiivi | kreiseinäni | Monikon essiivi | kreiseinäsi |
| Monikon essiivi | kreiseinämme | Monikon essiivi | kreiseinänne |
| Monikon essiivi | kreiseinään | Monikon essiivi | kreiseinänsä |
| Translatiivi | kreisiksi | Translatiivi | kreisikseni |
| Translatiivi | kreisiksesi | Translatiivi | kreisiksemme |
| Translatiivi | kreisiksenne | Translatiivi | kreisikseen |
| Translatiivi | kreisiksensä | Monikon translatiivi | kreiseiksi |
| Monikon translatiivi | kreiseikseni | Monikon translatiivi | kreiseiksesi |
| Monikon translatiivi | kreiseiksemme | Monikon translatiivi | kreiseiksenne |
| Monikon translatiivi | kreiseikseen | Monikon translatiivi | kreiseiksensä |
| Monikon instruktiivi | kreisein | Abessiivi | kreisittä |
| Abessiivi | kreisittäni | Abessiivi | kreisittäsi |
| Abessiivi | kreisittämme | Abessiivi | kreisittänne |
| Abessiivi | kreisittään | Abessiivi | kreisittänsä |
| Monikon abessiivi | kreiseittä | Monikon abessiivi | kreiseittäni |
| Monikon abessiivi | kreiseittäsi | Monikon abessiivi | kreiseittämme |
| Monikon abessiivi | kreiseittänne | Monikon abessiivi | kreiseittään |
| Monikon abessiivi | kreiseittänsä | Monikon komitatiivi | kreiseine |
| Monikon komitatiivi | kreiseineni | Monikon komitatiivi | kreiseinesi |
| Monikon komitatiivi | kreiseinemme | Monikon komitatiivi | kreiseinenne |
| Monikon komitatiivi | kreiseineen | Monikon komitatiivi | kreiseinensä |
| Komparatiivi | kreisimpi | Superlatiivi | kreisein |
| Monikon akkusatiivi | kreisit | Monikon akkusatiivi | kreisini |
| Monikon akkusatiivi | kreisisi | Monikon akkusatiivi | kreisimme |
| Monikon akkusatiivi | kreisinne | Monikon akkusatiivi | kreisinsä |
| Akkusatiivi | kreisini | Akkusatiivi | kreisisi |
| Akkusatiivi | kreisimme | Akkusatiivi | kreisinne |
| Akkusatiivi | kreisinsä |