| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | haileat | Monikko | haileani |
| Monikko | haileasi | Monikko | haileamme |
| Monikko | haileanne | Monikko | haileansa |
| Genetiivi | hailean | Genetiivi | haileani |
| Genetiivi | haileasi | Genetiivi | haileamme |
| Genetiivi | haileanne | Genetiivi | haileansa |
| Monikon genetiivi | haileiden | Monikon genetiivi | haileitten |
| Monikon genetiivi | haileideni | Monikon genetiivi | haileitteni |
| Monikon genetiivi | haileidesi | Monikon genetiivi | haileittesi |
| Monikon genetiivi | haileidemme | Monikon genetiivi | haileittemme |
| Monikon genetiivi | haileidenne | Monikon genetiivi | haileittenne |
| Monikon genetiivi | haileidensa | Monikon genetiivi | haileittensa |
| Partitiivi | haileaa | Partitiivi | haileata |
| Partitiivi | haileaani | Partitiivi | haileatani |
| Partitiivi | haileaasi | Partitiivi | haileatasi |
| Partitiivi | haileaamme | Partitiivi | haileatamme |
| Partitiivi | haileaanne | Partitiivi | haileatanne |
| Partitiivi | haileataan | Partitiivi | haileaansa |
| Partitiivi | haileatansa | Monikon partitiivi | haileita |
| Monikon partitiivi | haileitani | Monikon partitiivi | haileitasi |
| Monikon partitiivi | haileitamme | Monikon partitiivi | haileitanne |
| Monikon partitiivi | haileitaan | Monikon partitiivi | haileitansa |
| Inessiivi | haileassa | Inessiivi | haileassani |
| Inessiivi | haileassasi | Inessiivi | haileassamme |
| Inessiivi | haileassanne | Inessiivi | haileassaan |
| Inessiivi | haileassansa | Monikon inessiivi | haileissa |
| Monikon inessiivi | haileissani | Monikon inessiivi | haileissasi |
| Monikon inessiivi | haileissamme | Monikon inessiivi | haileissanne |
| Monikon inessiivi | haileissaan | Monikon inessiivi | haileissansa |
| Elatiivi | haileasta | Elatiivi | haileastani |
| Elatiivi | haileastasi | Elatiivi | haileastamme |
| Elatiivi | haileastanne | Elatiivi | haileastaan |
| Elatiivi | haileastansa | Monikon elatiivi | haileista |
| Monikon elatiivi | haileistani | Monikon elatiivi | haileistasi |
| Monikon elatiivi | haileistamme | Monikon elatiivi | haileistanne |
| Monikon elatiivi | haileistaan | Monikon elatiivi | haileistansa |
| Illatiivi | haileaan | Illatiivi | haileaani |
| Illatiivi | haileaasi | Illatiivi | haileaamme |
| Illatiivi | haileaanne | Illatiivi | haileaansa |
| Monikon illatiivi | haileisiin | Monikon illatiivi | haileihin |
| Monikon illatiivi | haileisiini | Monikon illatiivi | haileihini |
| Monikon illatiivi | haileisiisi | Monikon illatiivi | haileihisi |
| Monikon illatiivi | haileisiimme | Monikon illatiivi | haileihimme |
| Monikon illatiivi | haileisiinne | Monikon illatiivi | haileihinne |
| Monikon illatiivi | haileisiinsa | Monikon illatiivi | haileihinsa |
| Adessiivi | hailealla | Adessiivi | haileallani |
| Adessiivi | haileallasi | Adessiivi | haileallamme |
| Adessiivi | haileallanne | Adessiivi | haileallaan |
| Adessiivi | haileallansa | Monikon adessiivi | haileilla |
| Monikon adessiivi | haileillani | Monikon adessiivi | haileillasi |
| Monikon adessiivi | haileillamme | Monikon adessiivi | haileillanne |
| Monikon adessiivi | haileillaan | Monikon adessiivi | haileillansa |
| Ablatiivi | hailealta | Ablatiivi | hailealtani |
| Ablatiivi | hailealtasi | Ablatiivi | hailealtamme |
| Ablatiivi | hailealtanne | Ablatiivi | hailealtaan |
| Ablatiivi | hailealtansa | Monikon ablatiivi | haileilta |
| Monikon ablatiivi | haileiltani | Monikon ablatiivi | haileiltasi |
| Monikon ablatiivi | haileiltamme | Monikon ablatiivi | haileiltanne |
| Monikon ablatiivi | haileiltaan | Monikon ablatiivi | haileiltansa |
| Allatiivi | hailealle | Allatiivi | hailealleni |
| Allatiivi | haileallesi | Allatiivi | haileallemme |
| Allatiivi | haileallenne | Allatiivi | hailealleen |
| Allatiivi | haileallensa | Monikon allatiivi | haileille |
| Monikon allatiivi | haileilleni | Monikon allatiivi | haileillesi |
| Monikon allatiivi | haileillemme | Monikon allatiivi | haileillenne |
| Monikon allatiivi | haileilleen | Monikon allatiivi | haileillensa |
| Essiivi | haileana | Essiivi | haileanani |
| Essiivi | haileanasi | Essiivi | haileanamme |
| Essiivi | haileananne | Essiivi | haileanaan |
| Essiivi | haileanansa | Monikon essiivi | haileina |
| Monikon essiivi | haileinani | Monikon essiivi | haileinasi |
| Monikon essiivi | haileinamme | Monikon essiivi | haileinanne |
| Monikon essiivi | haileinaan | Monikon essiivi | haileinansa |
| Translatiivi | haileaksi | Translatiivi | haileakseni |
| Translatiivi | haileaksesi | Translatiivi | haileaksemme |
| Translatiivi | haileaksenne | Translatiivi | haileakseen |
| Translatiivi | haileaksensa | Monikon translatiivi | haileiksi |
| Monikon translatiivi | haileikseni | Monikon translatiivi | haileiksesi |
| Monikon translatiivi | haileiksemme | Monikon translatiivi | haileiksenne |
| Monikon translatiivi | haileikseen | Monikon translatiivi | haileiksensa |
| Monikon instruktiivi | hailein | Abessiivi | haileatta |
| Abessiivi | haileattani | Abessiivi | haileattasi |
| Abessiivi | haileattamme | Abessiivi | haileattanne |
| Abessiivi | haileattaan | Abessiivi | haileattansa |
| Monikon abessiivi | haileitta | Monikon abessiivi | haileittani |
| Monikon abessiivi | haileittasi | Monikon abessiivi | haileittamme |
| Monikon abessiivi | haileittanne | Monikon abessiivi | haileittaan |
| Monikon abessiivi | haileittansa | Monikon komitatiivi | haileine |
| Monikon komitatiivi | haileineni | Monikon komitatiivi | haileinesi |
| Monikon komitatiivi | haileinemme | Monikon komitatiivi | haileinenne |
| Monikon komitatiivi | haileineen | Monikon komitatiivi | haileinensa |
| Monikon akkusatiivi | haileat | Monikon akkusatiivi | haileani |
| Monikon akkusatiivi | haileasi | Monikon akkusatiivi | haileamme |
| Monikon akkusatiivi | haileanne | Monikon akkusatiivi | haileansa |
| Akkusatiivi | haileani | Akkusatiivi | haileasi |
| Akkusatiivi | haileamme | Akkusatiivi | haileanne |
| Akkusatiivi | haileansa |