| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laimennun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laimennut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laimentuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laimennumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laimennutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laimentuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laimennuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laimennuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laimentui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laimennuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laimennuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laimentuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laimentuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laimennu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laimentukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laimentukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laimentukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laimentukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laimentunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laimentunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laimentunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laimentunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laimentunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laimentunevat | | |