| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | leikkisä | |
| Monikko | laiskamadot | Genetiivi | laiskamadon |
| Monikon genetiivi | laiskamatojen | Partitiivi | laiskamatoa |
| Monikon partitiivi | laiskamatoja | Inessiivi | laiskamadossa |
| Monikon inessiivi | laiskamadoissa | Elatiivi | laiskamadosta |
| Monikon elatiivi | laiskamadoista | Illatiivi | laiskamatoon |
| Monikon illatiivi | laiskamatoihin | Adessiivi | laiskamadolla |
| Monikon adessiivi | laiskamadoilla | Ablatiivi | laiskamadolta |
| Monikon ablatiivi | laiskamadoilta | Allatiivi | laiskamadolle |
| Monikon allatiivi | laiskamadoille | Essiivi | laiskamatona |
| Monikon essiivi | laiskamatoina | Translatiivi | laiskamadoksi |
| Monikon translatiivi | laiskamadoiksi | Monikon instruktiivi | laiskamadoin |
| Abessiivi | laiskamadotta | Monikon abessiivi | laiskamadoitta |
| Monikon akkusatiivi | laiskamadot |