| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | arkikielessä | ||
| 2. | arkikielessä | ||
| Monikko | laiheliinit | Genetiivi | laiheliinin |
| Monikon genetiivi | laiheliinien | Partitiivi | laiheliinia |
| Monikon partitiivi | laiheliineja | Inessiivi | laiheliinissa |
| Monikon inessiivi | laiheliineissa | Elatiivi | laiheliinista |
| Monikon elatiivi | laiheliineista | Illatiivi | laiheliiniin |
| Monikon illatiivi | laiheliineihin | Adessiivi | laiheliinilla |
| Monikon adessiivi | laiheliineilla | Ablatiivi | laiheliinilta |
| Monikon ablatiivi | laiheliineilta | Allatiivi | laiheliinille |
| Monikon allatiivi | laiheliineille | Essiivi | laiheliinina |
| Monikon essiivi | laiheliineina | Translatiivi | laiheliiniksi |
| Monikon translatiivi | laiheliineiksi | Monikon instruktiivi | laiheliinein |
| Abessiivi | laiheliinitta | Monikon abessiivi | laiheliineitta |
| Monikon akkusatiivi | laiheliinit |