Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
5.
6.
  • ÄäntäminenUS
7.
Muut/tuntemattomat
8.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. äreä, helposti ärtyvä

Taivutusmuodot

MonikkokärttyisätMonikkokärttyisäni
MonikkokärttyisäsiMonikkokärttyisämme
MonikkokärttyisänneMonikkokärttyisänsä
GenetiivikärttyisänGenetiivikärttyisäni
GenetiivikärttyisäsiGenetiivikärttyisämme
GenetiivikärttyisänneGenetiivikärttyisänsä
Monikon genetiivikärttyisienMonikon genetiivikärttyisieni
Monikon genetiivikärttyisiesiMonikon genetiivikärttyisiemme
Monikon genetiivikärttyisienneMonikon genetiivikärttyisiensä
PartitiivikärttyisääPartitiivikärttyisääni
PartitiivikärttyisääsiPartitiivikärttyisäämme
PartitiivikärttyisäännePartitiivikärttyisäänsä
Monikon partitiivikärttyisiäMonikon partitiivikärttyisiäni
Monikon partitiivikärttyisiäsiMonikon partitiivikärttyisiämme
Monikon partitiivikärttyisiänneMonikon partitiivikärttyisiään
Monikon partitiivikärttyisiänsäInessiivikärttyisässä
InessiivikärttyisässäniInessiivikärttyisässäsi
InessiivikärttyisässämmeInessiivikärttyisässänne
InessiivikärttyisässäänInessiivikärttyisässänsä
Monikon inessiivikärttyisissäMonikon inessiivikärttyisissäni
Monikon inessiivikärttyisissäsiMonikon inessiivikärttyisissämme
Monikon inessiivikärttyisissänneMonikon inessiivikärttyisissään
Monikon inessiivikärttyisissänsäElatiivikärttyisästä
ElatiivikärttyisästäniElatiivikärttyisästäsi
ElatiivikärttyisästämmeElatiivikärttyisästänne
ElatiivikärttyisästäänElatiivikärttyisästänsä
Monikon elatiivikärttyisistäMonikon elatiivikärttyisistäni
Monikon elatiivikärttyisistäsiMonikon elatiivikärttyisistämme
Monikon elatiivikärttyisistänneMonikon elatiivikärttyisistään
Monikon elatiivikärttyisistänsäIllatiivikärttyisään
IllatiivikärttyisääniIllatiivikärttyisääsi
IllatiivikärttyisäämmeIllatiivikärttyisäänne
IllatiivikärttyisäänsäMonikon illatiivikärttyisiin
Monikon illatiivikärttyisiiniMonikon illatiivikärttyisiisi
Monikon illatiivikärttyisiimmeMonikon illatiivikärttyisiinne
Monikon illatiivikärttyisiinsäAdessiivikärttyisällä
AdessiivikärttyisälläniAdessiivikärttyisälläsi
AdessiivikärttyisällämmeAdessiivikärttyisällänne
AdessiivikärttyisälläänAdessiivikärttyisällänsä
Monikon adessiivikärttyisilläMonikon adessiivikärttyisilläni
Monikon adessiivikärttyisilläsiMonikon adessiivikärttyisillämme
Monikon adessiivikärttyisillänneMonikon adessiivikärttyisillään
Monikon adessiivikärttyisillänsäAblatiivikärttyisältä
AblatiivikärttyisältäniAblatiivikärttyisältäsi
AblatiivikärttyisältämmeAblatiivikärttyisältänne
AblatiivikärttyisältäänAblatiivikärttyisältänsä
Monikon ablatiivikärttyisiltäMonikon ablatiivikärttyisiltäni
Monikon ablatiivikärttyisiltäsiMonikon ablatiivikärttyisiltämme
Monikon ablatiivikärttyisiltänneMonikon ablatiivikärttyisiltään
Monikon ablatiivikärttyisiltänsäAllatiivikärttyisälle
AllatiivikärttyisälleniAllatiivikärttyisällesi
AllatiivikärttyisällemmeAllatiivikärttyisällenne
AllatiivikärttyisälleenAllatiivikärttyisällensä
Monikon allatiivikärttyisilleMonikon allatiivikärttyisilleni
Monikon allatiivikärttyisillesiMonikon allatiivikärttyisillemme
Monikon allatiivikärttyisillenneMonikon allatiivikärttyisilleen
Monikon allatiivikärttyisillensäEssiivikärttyisänä
EssiivikärttyisänäniEssiivikärttyisänäsi
EssiivikärttyisänämmeEssiivikärttyisänänne
EssiivikärttyisänäänEssiivikärttyisänänsä
Monikon essiivikärttyisinäMonikon essiivikärttyisinäni
Monikon essiivikärttyisinäsiMonikon essiivikärttyisinämme
Monikon essiivikärttyisinänneMonikon essiivikärttyisinään
Monikon essiivikärttyisinänsäTranslatiivikärttyisäksi
TranslatiivikärttyisäkseniTranslatiivikärttyisäksesi
TranslatiivikärttyisäksemmeTranslatiivikärttyisäksenne
TranslatiivikärttyisäkseenTranslatiivikärttyisäksensä
Monikon translatiivikärttyisiksiMonikon translatiivikärttyisikseni
Monikon translatiivikärttyisiksesiMonikon translatiivikärttyisiksemme
Monikon translatiivikärttyisiksenneMonikon translatiivikärttyisikseen
Monikon translatiivikärttyisiksensäMonikon instruktiivikärttyisin
AbessiivikärttyisättäAbessiivikärttyisättäni
AbessiivikärttyisättäsiAbessiivikärttyisättämme
AbessiivikärttyisättänneAbessiivikärttyisättään
AbessiivikärttyisättänsäMonikon abessiivikärttyisittä
Monikon abessiivikärttyisittäniMonikon abessiivikärttyisittäsi
Monikon abessiivikärttyisittämmeMonikon abessiivikärttyisittänne
Monikon abessiivikärttyisittäänMonikon abessiivikärttyisittänsä
Monikon komitatiivikärttyisineMonikon komitatiivikärttyisineni
Monikon komitatiivikärttyisinesiMonikon komitatiivikärttyisinemme
Monikon komitatiivikärttyisinenneMonikon komitatiivikärttyisineen
Monikon komitatiivikärttyisinensäKomparatiivikärttyisämpi
SuperlatiivikärttyisinMonikon akkusatiivikärttyisät
Monikon akkusatiivikärttyisäniMonikon akkusatiivikärttyisäsi
Monikon akkusatiivikärttyisämmeMonikon akkusatiivikärttyisänne
Monikon akkusatiivikärttyisänsäAkkusatiivikärttyisäni
AkkusatiivikärttyisäsiAkkusatiivikärttyisämme
AkkusatiivikärttyisänneAkkusatiivikärttyisänsä