| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vaikerran | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vaikerrat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vaikerramme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vaikerratte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vaikertavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vaikersivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vaikertaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vaikerra |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vaikertakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vaikertakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vaikertakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vaikertakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vaikertanevat |