Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (politiikka) rajatusti itsenäinen, autonomiaa toteuttava
  2. riippumattomasti toimiva

Taivutusmuodot

MonikkoautonomisetMonikkoautonomiseni
MonikkoautonomisesiMonikkoautonomisemme
MonikkoautonomisenneMonikkoautonomisensa
GenetiiviautonomisenGenetiiviautonomiseni
GenetiiviautonomisesiGenetiiviautonomisemme
GenetiiviautonomisenneGenetiiviautonomisensa
Monikon genetiiviautonomistenMonikon genetiiviautonomisien
Monikon genetiiviautonomisteniMonikon genetiiviautonomisieni
Monikon genetiiviautonomistesiMonikon genetiiviautonomisiesi
Monikon genetiiviautonomistemmeMonikon genetiiviautonomisiemme
Monikon genetiiviautonomistenneMonikon genetiiviautonomisienne
Monikon genetiiviautonomistensaMonikon genetiiviautonomisiensa
PartitiiviautonomistaPartitiiviautonomistani
PartitiiviautonomistasiPartitiiviautonomistamme
PartitiiviautonomistannePartitiiviautonomistaan
PartitiiviautonomistansaMonikon partitiiviautonomisia
Monikon partitiiviautonomisianiMonikon partitiiviautonomisiasi
Monikon partitiiviautonomisiammeMonikon partitiiviautonomisianne
Monikon partitiiviautonomisiaanMonikon partitiiviautonomisiansa
InessiiviautonomisessaInessiiviautonomisessani
InessiiviautonomisessasiInessiiviautonomisessamme
InessiiviautonomisessanneInessiiviautonomisessaan
InessiiviautonomisessansaMonikon inessiiviautonomisissa
Monikon inessiiviautonomisissaniMonikon inessiiviautonomisissasi
Monikon inessiiviautonomisissammeMonikon inessiiviautonomisissanne
Monikon inessiiviautonomisissaanMonikon inessiiviautonomisissansa
ElatiiviautonomisestaElatiiviautonomisestani
ElatiiviautonomisestasiElatiiviautonomisestamme
ElatiiviautonomisestanneElatiiviautonomisestaan
ElatiiviautonomisestansaMonikon elatiiviautonomisista
Monikon elatiiviautonomisistaniMonikon elatiiviautonomisistasi
Monikon elatiiviautonomisistammeMonikon elatiiviautonomisistanne
Monikon elatiiviautonomisistaanMonikon elatiiviautonomisistansa
IllatiiviautonomiseenIllatiiviautonomiseeni
IllatiiviautonomiseesiIllatiiviautonomiseemme
IllatiiviautonomiseenneIllatiiviautonomiseensa
Monikon illatiiviautonomisiinMonikon illatiiviautonomisiini
Monikon illatiiviautonomisiisiMonikon illatiiviautonomisiimme
Monikon illatiiviautonomisiinneMonikon illatiiviautonomisiinsa
AdessiiviautonomisellaAdessiiviautonomisellani
AdessiiviautonomisellasiAdessiiviautonomisellamme
AdessiiviautonomisellanneAdessiiviautonomisellaan
AdessiiviautonomisellansaMonikon adessiiviautonomisilla
Monikon adessiiviautonomisillaniMonikon adessiiviautonomisillasi
Monikon adessiiviautonomisillammeMonikon adessiiviautonomisillanne
Monikon adessiiviautonomisillaanMonikon adessiiviautonomisillansa
AblatiiviautonomiseltaAblatiiviautonomiseltani
AblatiiviautonomiseltasiAblatiiviautonomiseltamme
AblatiiviautonomiseltanneAblatiiviautonomiseltaan
AblatiiviautonomiseltansaMonikon ablatiiviautonomisilta
Monikon ablatiiviautonomisiltaniMonikon ablatiiviautonomisiltasi
Monikon ablatiiviautonomisiltammeMonikon ablatiiviautonomisiltanne
Monikon ablatiiviautonomisiltaanMonikon ablatiiviautonomisiltansa
AllatiiviautonomiselleAllatiiviautonomiselleni
AllatiiviautonomisellesiAllatiiviautonomisellemme
AllatiiviautonomisellenneAllatiiviautonomiselleen
AllatiiviautonomisellensaMonikon allatiiviautonomisille
Monikon allatiiviautonomisilleniMonikon allatiiviautonomisillesi
Monikon allatiiviautonomisillemmeMonikon allatiiviautonomisillenne
Monikon allatiiviautonomisilleenMonikon allatiiviautonomisillensa
EssiiviautonomisenaEssiiviautonomisenani
EssiiviautonomisenasiEssiiviautonomisenamme
EssiiviautonomisenanneEssiiviautonomisenaan
EssiiviautonomisenansaMonikon essiiviautonomisina
Monikon essiiviautonomisinaniMonikon essiiviautonomisinasi
Monikon essiiviautonomisinammeMonikon essiiviautonomisinanne
Monikon essiiviautonomisinaanMonikon essiiviautonomisinansa
TranslatiiviautonomiseksiTranslatiiviautonomisekseni
TranslatiiviautonomiseksesiTranslatiiviautonomiseksemme
TranslatiiviautonomiseksenneTranslatiiviautonomisekseen
TranslatiiviautonomiseksensaMonikon translatiiviautonomisiksi
Monikon translatiiviautonomisikseniMonikon translatiiviautonomisiksesi
Monikon translatiiviautonomisiksemmeMonikon translatiiviautonomisiksenne
Monikon translatiiviautonomisikseenMonikon translatiiviautonomisiksensa
Monikon instruktiiviautonomisinAbessiiviautonomisetta
AbessiiviautonomisettaniAbessiiviautonomisettasi
AbessiiviautonomisettammeAbessiiviautonomisettanne
AbessiiviautonomisettaanAbessiiviautonomisettansa
Monikon abessiiviautonomisittaMonikon abessiiviautonomisittani
Monikon abessiiviautonomisittasiMonikon abessiiviautonomisittamme
Monikon abessiiviautonomisittanneMonikon abessiiviautonomisittaan
Monikon abessiiviautonomisittansaMonikon komitatiiviautonomisine
Monikon komitatiiviautonomisineniMonikon komitatiiviautonomisinesi
Monikon komitatiiviautonomisinemmeMonikon komitatiiviautonomisinenne
Monikon komitatiiviautonomisineenMonikon komitatiiviautonomisinensa
Monikon akkusatiiviautonomisetMonikon akkusatiiviautonomiseni
Monikon akkusatiiviautonomisesiMonikon akkusatiiviautonomisemme
Monikon akkusatiiviautonomisenneMonikon akkusatiiviautonomisensa
AkkusatiiviautonomiseniAkkusatiiviautonomisesi
AkkusatiiviautonomisemmeAkkusatiiviautonomisenne
Akkusatiiviautonomisensa

Luokat